Beckers prezentuje pomysły na malowanie ścian
Pokoje w bieli, szarości lub beżach to niezwykle często spotykane rozwiązanie w wielu domach czy mieszkaniach. Idealne, spójne wnętrza są bardzo pożądane, ale coraz szersza grupa osób chce wprowadzić do swoich aranżacji nieco odważniejsze barwy. Łączenie kolorów ścian może być sporym wyzwaniem. Podpowiadamy co zrobić, by efekty tej pracy były niezwykle udane.
Zdumiewająca neutralność
W ostatnich latach powrócił trend mieszania neutralnych kolorów w aranżacjach wnętrz. To barwy, z którymi łatwo się pracuje, bo chętnie poddają się zestawianiu z innymi. Wśród podstawowych kolorów tego typu można wymienić odcienie niebieskiego i zielonego, które świetnie wyglądają z nutą szarości lub bieli. Po połączeniu barwy te wydają się żywe, a przy tym żadna z nich nie jest przesadnie dominująca.
Wariacje w kilku odcieniach
Ciekawym rozwiązaniem jest również łączenie kolorów ścian na zasadzie „ton w ton”. W tym przypadku bardzo łatwym w użyciu jest kolor niebieski. Wygoni on z pomieszczenia nudę nawet wtedy, gdy większość ścian będzie miała z pozoru ten sam kolor. Warto połączyć czysty, chłodny błękit z zielono-błękitnym lub niebieskim indygo, aby uzyskać subtelną wariację, jednocześnie utrzymując spójny styl. Dodając kilka akcentów w intensywnych barwach dla kontrastu, takich jak czerwone lub fioletowe kwiaty, ożywi się całe pomieszczenie. Ciepłe kolory również pozwalają na uzyskanie ciekawego efektu „ton w ton”, chociaż w ich przypadku bezpieczniej jest stosować jaśniejsze odcienie na ścianach i dużych elementach, aby uniknąć wypełnienia wnętrza przytłaczającymi barwami.
Tło dla komplementarnych dodatków
Alternatywą dla stylu „ton w ton” jest podejście, w którym wykorzystuje się odrobinę bardzo różnych kolorów w taki sposób, by żaden z nich nie był zbyt dominujący. Można wybrać np. wielokolorowe dzieło sztuki, które posłuży jako inspiracja dla pozostałej części palety. Następnie aranżuje się wnętrze przy pomocy dodatków, które odzwierciedlają barwy z obrazu. Ściany są w tym przypadku jedynie tłem dla wyjątkowego dzieła sztuki.