Jak pomalować salon, jakie kolory wybrać?

Salon, nie bez powodu, nazywany jest sercem domu.  To tutaj odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, czytamy  czy oglądamy telewizję. Z tego względu pomieszczenie to musi być tak urządzone, aby łączyć w sobie wiele funkcji.

Lekki mglisty kolor na scianie

Na początek zastanów się, w jaki sposób  Ty i Twoja rodzina korzystacie z pokoju dziennego. Od tego zależy, w jaki sposób powinien zostać urządzony.  Istotny jest także jego rozmiar oraz rozkład okien, które mają wpływ na ilość naturalnego światła w pomieszczeniu. Ważne jest także określenie  nastroju, jaki  ma panować w tym pokoju. Wskazówki przedstawione poniżej  pomogą nadać salonowi odpowiednią atmosferę przy użyciu kolorów. 

Stwórz pokój w pokoju

Coraz popularniejszym rozwiązaniem architektonicznym  w domach jest otwarta przestrzeń, w której kuchnia i pokój dzienny są ze sobą połączone. Aby  oddzielić wizualnie powierzchnie o różnych funkcjach i stworzyć "pokój w pokoju", wystarczy odpowiednie użycie kolorów. Przykładem jest wydzielenie jadalni poprzez pomalowanie jej części innym kolorem albo odcieniem niż ten, którym pomalowane są pozostałe ściany. W ten sam sposób można pomalować kącik do czytania, aby wydzielić go od reszty pokoju. Jeśli malujesz kolorami w różnych odcieniach, zacznij od wyboru koloru głównego, a potem dobierz do niego pasujący wariant ciemniejszy i jaśniejszy.

Delikatny salon
salon jasny z akcentem zieleni

Jasne kolory ścian

Jeśli masz mały pokój dzienny, w którym chcesz stworzyć wrażenie przestronności, pomaluj ściany, sufit i różne elementy drewniane na jasne odcienie. Jeśli na przykład wybierzesz kolor biały, to bardzo ładny efekt da zastosowanie farb o różnym stopniu połysku. Matowe ściany dobrze współgrają z błyszczącym drewnem. Dobre oświetlenie, a w szczególności różne jego rodzaje, są istotne dla podkreślenia nastroju i funkcji pokoju. Spróbuj połączyć różne źródła światła pochodzące z oświetlenia górnego i punktowego, a także blasku świec.

Stonowane kolory ścian

Wolisz mieć ciemniejszy i bardziej przytulny pokój dzienny? Pomaluj go na mocne, lecz stonowane kolory. Dobrze jest wybierać ciepłe barwy, takie jak pomarańczowy czy żółty i materiały jak miedź, mosiądz oraz złoto. Podobnie jak w przypadku jasnych kolorów, dobrze prezentuje się połączenie powierzchni matowych i błyszczących. Korzystnie jest też malować powierzchnie na różne odcienie tego samego koloru. Możesz pomalować ściany jednym odcieniem, części drewniane drugim, a sufit trzecim.

Nie zapomnij o szczegółach

W salonie są ładne elementy drewniane, które chcesz wyeksponować? Pomaluj je na biało lub na inny kolor kontrastujący z kolorem ścian. Jeśli jednak framugi i drzwi są zniszczone, możesz pomalować je na ten sam kolor co ściany, dzięki czemu nie będą się rzucały w oczy. Dobry efekt uzyskasz malując ściany na szary matowy kolor, a części drewniane na taki sam szary odcień, ale z połyskiem. Jeśli wybierzesz jasne, naturalne kolory i materiały do pokoju, to ciekawym rozwiązaniem będzie pomalowanie niektórych elementów na zupełnie inny kolor, który przyciąga uwagę. Może masz dywan lub fotel w kolorze, który szczególnie lubisz? Dokup kilka przedmiotów na pchlim targu i pomaluj je na ten sam kolor. Będą to ładne detale dopasowane do całości wnętrza.

pl
zapisano.
został usunięty z listy.
dodano to twojej listy zakupów.
has been removed from your shopping list.
You have to choose a size.
You have to choose a amount.
You have to choose a color