Zimne i ciepłe kolory we wnętrzach. Co wybrać?
Prawdopodobnie każdy wie, że żółcie, czerwienie, pomarańcze i kolory beżowe oraz kremowe to kolory ciepłe, a zielenie, błękity, fiolety i szarości to barwy zimne. Nie wszyscy wiedzą jednak jak użycie wybranej grupy kolorów działa na postrzeganie wnętrza.
1. Dobór temperatury wiodącego koloru ścian wpływa na to, jak postrzegamy daną przestrzeń. Ciepłe barwy zmniejszają ją, czyniąc dane pomieszczenie bardziej przytulnym, natomiast zimne odcienie zwiększają ją optycznie.
2. Kolory mogą też wizualnie przybliżać i oddalać. Ciepłe barwy sprawiają wrażenie bliskich, zimne – oddalonych. Zasada ta dotyczy zarówno ciemnych, jak i jasnych kolorów ścian. Im większe nasycenie ciepłych barw, tym efekt przybliżenia jest wyraźniejszy. W przypadku zimnych jest odwrotnie – im bardziej rozjaśnione, tym wydają się bardziej odległe. Pobudzające, ciepłe kolory ścian sprawdzają się najlepiej w "publicznych" pomieszczeniach w domu, takich jak salon, kuchnia i jadalnia. Kolory ciepłe, nasycone z kolekcji Beckers Designer Colour to np.: Burgundy, Hot Chocolate, Dark Raspberry, Cherry. Z kolei bardziej subtelne lecz ciepłe kolory to np.: Apple, Ceramic, Dolce Vita.
Łączenie kilku ciepłych barw w jednym pomieszczeniu sprawia, że wnętrze staje się przytulne.
3. Ciepłe, jasne kolory nadają się doskonale do ciemniejszych pokoi z oknami wychodzącymi na północ, ponieważ podnoszą jakość oświetlenia dodając im równocześnie pozytywnej energii.
4. Chłodne kolory ścian pomagają uspokoić zmysły, wyciszyć emocje dzięki czemu idealnie sprawdzają się w sypialni i w pomieszczeniach, które służą do odpoczynku i relaksu.
5. Ciemne odcienie zimnych kolorów pomagają stworzyć eleganckie i nowoczesne wnętrze.
6. Chłodne odcienie dobrze prezentują się na ścianach w dobrze nasłonecznionych pokojach wychodzących na południe.Zimne kolory pozwolą zrównoważyć dużą ilość światła zza okna. Podczas gdy blade odcienie tworzą spokojny nastrój, tony głębsze dają poczucie luksusu.