Jak pomalować i urządzić przedpokój?

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie, które widzimy po wejściu do domu. Naturalnie więc stanowi jego wizytówkę. Dlatego warto zadbać, aby był urządzony estetycznie, ale jednocześnie w sposób pozwalający łatwo zachować porządek. Poznaj nasze pomysły na aranżację przyjaznego i kolorowego przedpokoju.

Nierzadkim widokiem w naszych domach są sterty butów i toreb na podłodze, przepełnione wieszaki i haki na ubrania. Bliżej temu jest niestety do chaosu niż do porządku. A taki stan ma wpływ na cały dom i na to, jak się w nim czujemy, ponieważ przedpokój to ostatnie pomieszczenie, które widzimy wychodząc z mieszkania i pierwsze, gdy do niego wracamy.

Postaw na jasne ściany 

Przedpokoje w naszych domach to często małe, wąskie i ciasne pomieszczenia bez okien. Za pomocą koloru, odpowiedniego oświetlenia i ukrytych szaf można jednak stworzyć przyjemny wystrój przedpokoju, nawet jeśli nie mamy do tego najlepszych warunków.

Jeśli pomieszczenie jest duże i wypełnione naturalnym światłem, łatwiej jest pracować z ciemniejszymi barwami. Jeśli jednak przedpokój jest mały i wąski, to  pomalowany na ciemny kolor, będzie wyglądał na jeszcze mniejszy. Aby stworzyć wrażenie przestronności, lepiej na ścianach zastosować biel lub inne jasne odcienie. 

Jeśli korytarz jest bardzo długi, dobrym pomysłem będzie pomalowanie prawie całej ściany na biało, ale zakończenie jej częścią w kolorze ciemnym. W efekcie przedpokój będzie robił wrażenie krótszego i szerszego. 

Podłoga w kolorze, jasny sufit

Korzystnym rozwiązaniem będzie kontrast między ścianą a podłogą. Ciemna podłoga najlepiej łączy się z jasnymi ścianami, bo takie zestawienie optycznie poszerza pomieszczenie. Poza tym dobrze jest, gdy podłoga ma kolor z palety barw ziemi, bo daje wtedy domownikom wrażenie stabilności. 

Jeśli chodzi o sufit, to najlepiej pomalować go na biało – jeżeli wysokość pomieszczenia jest standardowa, tj. ok. 2,5 metra,  pomieszczenie z ciemnym sufitem wydawałoby się niższe. Z drugiej strony, jeśli sufit jest zdecydowanie wyższy, zastosowanie ciemniejszej barwy sprawi, że przedpokój będzie przytulniejszy.

Zwróć uwagę na detale

Framugi, listwy i inne drewniane elementy powinny być gładkie, a aby zachować w pomieszczeniu harmonię, dobrze jest zastosować te same odcienie do ścian i drewnianych elementów. Postaw na stonowane barwy – łatwiej będzie dobrać do nich inne elementy wystroju bez ryzyka powstania wrażenia chaosu. Na odrobinę szaleństwa można za to pozwolić sobie przy doborze koloru drzwi. Zabieg polegający na zastosowaniu innego odcienia sprawi, że wejście do domu będzie wyglądać na większe. Należy jednak uważać, żeby barwa drzwi nie była zbyt ciemna w stosunku do ścian i listew, bo efekt mógłby okazać się odwrotny. 

Kolory, które sprawiają Ci radość, wprowadź do przedpokoju na przykład na obrazach. Przyjaznym dopełnieniem wystroju mogą być też zdjęcia, które będą osobistym i przyjemnym elementem aranżacji. Dobrym pomysłem jest też ustawienie luster, które odbijając światło optycznie powiększą korytarz. Ciekawym rozwiązaniem jest nastrojowe oświetlenie, które dopełni całości aranżacji.

3 kroki do przyjaznego przedpokoju

1.    Kolory
Biały sufit, jasne ściany i ciemna podłoga dodadzą przestronności małemu pomieszczeniu.

2.    Oświetlenie
Zastosuj zarówno oświetlenie górne - bo przy takim oświetleniu łatwiej będzie znaleźć rzeczy w szufladach i szafie, jak i nastrojowe oświetlenie punktowe.

3.    Przechowywanie
Im jest czyściej, tym domownicy są mniej zestresowani. Przechowywanie rzeczy w szafkach pozwoli uniknąć bałaganu.

zapisano.
został usunięty z listy.
dodano to twojej listy zakupów.
has been removed from your shopping list.
You have to choose a size.
You have to choose a amount.
You have to choose a color