The Art of Harmony w szwedzkim domu

Skandynawski dom pozwala domownikom wyciszyć się i zrelaksować m.in. dzięki jasnym kolorom i lekkości stylu. Dlatego warto, poza podążaniem za najnowszymi trendami, zwracać uwagę też na to, żeby wnętrze było pełne harmonii i dobrej energii dla całej rodziny.

O tym, jak stworzyć przytulny azyl pozostając w zgodzi ze stylem skandynawskim, mówi szwedzka projektantka kolorów Beckers Yvonn Karlson.

Yvonne, jesteś projektantką kolorów. Urodziłaś się i pracujesz w Szwecji, a więc styl skandynawski jest zakorzeniony w Twoim sercu i duszy. Co Twoim zdaniem nadaje tak specjalny charakter skandynawskiemu projektowaniu wnętrz, że podbiło ono świat?

Podstawą stylu skandynawskiego jest wrażenie prostoty, a jego kluczowa cecha to miłość do natury i światła. Myślę, że właśnie to pociąga wiele osób, bo jesteśmy zmęczeni ciągłym pośpiechem, w którym żyjemy na co dzień. Przyciągają nas miejsca dające wytchnienie, a styl skandynawski – kojarzący się z wyciszeniem, jasnością i lekkością – bardzo temu sprzyja. Współczesny świat wystawia nas na działanie wielu bodźców, nasze umysły są przepełnione i zmęczone – to budzi tęsknotę za odskocznią od codziennego zgiełku, za przestrzenią, w której możemy się schronić i zrelaksować.

Prostota i lekkość – brzmi to jak idealna baza dla harmonii. Jakie elementy pomagają stworzyć harmonię we wnętrzu? 

W stworzeniu harmonii pomaga duża ilość światła – albo za sprawą okien, albo dzięki sztucznemu oświetleniu. Dlatego zawsze powtarzam: bez względu na to, czy masz duże, czy małe okna, nie odcinaj się od światła dziennego, pozwól mu wypełnić Twoją przestrzeń! Można również zastosować materiały odbijające światło, jak szkło i lustra, które nie tylko rozjaśniają wnętrza, ale też nadają im przestrzenności. 

Styl skandynawski wydaje się uosobieniem lagom, idei unikania zbędnych działań i zachowania umiaru. Jakie własne designerskie sztuczki stosujesz, aby przenosić lagom na grunt wnętrzarstwa?

Lagom to szwedzkie słowo, które oznacza: nie za dużo, nie za mało, po prostu w sam raz. We wnętrzarstwie oznacza to dla mnie dążenie do uzyskania równowagi pomiędzy światłem a ciemnością, miękkością i twardością oraz do usunięcia zbędnych zakłóceń. Stosuję trzy kroki, które w prosty sposób wprowadzają we wnętrzach optyczny ład – po pierwsze stawiam na stonowaną kolorystykę, która daje wytchnienie oku, po drugie wprowadzam miękkie i naturalne materiały, a po trzecie wykorzystuję jako element ozdobny żywe rośliny. To moje trzy kroki do lagom.

Jakie rady dałabyś osobom, w których domach brakuje harmonii? 

Wybieraj wszystko z pietyzmem, usuwaj to, co zbędne. Zadaj sobie pytania: Czy naprawdę tego potrzebuję? Czy to kocham? Czy przyczynia się to do budowania w moim domu klimatu spokoju, ciepła, ładu?

butelkowy kolor ścian

Jakie barwy pasują najlepiej do spokojnych, relaksujących i pełnych harmonii wnętrz?

Ciepłe odcienie inspirowane barwami natury to świetny wybór, bez względu na to, czy postawimy na piaskowe beże, czy przytłumione zielenie.

W gamie pięciu kolorów The Art of Harmony jeden jest znacznie ciemniejszy i intensywniejszy – Secret Garden. Czy w stylu skandynawskim jest miejsce na takie odcienie?

Oczywiście, styl skandynawski to myślenie o równowadze, a aby ją osiągnąć, potrzebny jest kontrast. Jasne detale w ciemnych wnętrzach, i odwrotnie, tworzą harmonię dla oka. Wiele osób sądzi, że wybierając kolorystykę monochromatyczną, uzyskają harmonię, ale oko dla osiągnięcia równowagi potrzebuje zróżnicowania. 

Jak zatem wprowadzać intensywne barwy, aby uzyskać harmonię, a nie ją zatracić?

Kluczem jest zachowanie równowagi – kontrast nie może być zbyt silny, a jedynie uzyskany poprzez drobne elementy. Wyraziste barwy zastosowane na mniejszych powierzchniach nie są tak dominujące. Ja zawsze podziwiam rozłożenie kolorów w przyrodzie – przytłumione odcienie zieleni, brązu, szarości i błękitu są jakby namalowane dużym pędzlem, a wyraziste kolory występują w detalach, takich jak płatki kwiatów. Natura to najlepszy kolorysta. Starajmy się myśleć tak jak ona.

Jak mieszać i dobierać pięć kolorów z palety przy tworzeniu różnych przestrzeni w domu?

Wybierajmy tonację kolorystyczną dla każdego pomieszczenia w zależności od jego funkcji. We wnętrzach, w których pracujemy i nasz umysł dużo się koncentruje, na przykład w biurze czy kuchni, stosujmy jaśniejszą kolorystykę, natomiast tam, gdzie chcemy się zrelaksować, na przykład w sypialni czy salonie, lepiej sprawdzi się kolorystyka bardziej przytłumiona. Najprościej jest korzystać z jednej palety kolorystycznej i tylko zmieniać odcienie w zależności od pomieszczenia.

Dorastałaś w Szwecji, otoczona stylem skandynawskim. Gdzie znajdujesz inspirację nadającą temu stylowi bardziej osobisty i wyjątkowy charakter? 

Wprowadzam naturę w formie naturalnych materiałów, takich jak drewno i wapień, skóra, płótno i owcze skóry. Mieszam elementy retro z nowoczesnymi. Pracuję z prostymi formami i eleganckimi meblami. Zawsze wybieram sercem, zarówno kolory, jak i wnętrza.

 

 

YVONNE KARLSSON
Zawodowo od zawsze związana z kolorami. Dla marki Beckers pracuje od 2001r.,projektując kolory i tworząc inspiracje na bazie aktualnych trendów. Jest certyfikowaną malarką dekoracyjną oraz kolorystką. Interesuje się sposobem, w jaki kolory wpływają na nasze domy i na nas samych, bo jak twierdzi – kolor ma ogromne znaczenie!

Beckers Designer Collection -Secret Garden
pl
zapisano.
został usunięty z listy.
dodano to twojej listy zakupów.
has been removed from your shopping list.
You have to choose a size.
You have to choose a amount.
You have to choose a color