Zimne i ciepłe kolory we wnętrzach. Co wybrać?

Żeby rozwiać wątpliwości podczas wyboru kolorów do malowania salonu, sypialni czy kuchni warto zapoznać się z tym jak ciepłe i zimne barwy działają na postrzeganie przestrzeni. Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się, które kolory są zimne, a które ciepłe w palecie barw Beckers Designer Colour. 

Prawdopodobnie każdy wie, że żółcie, czerwienie, pomarańcze i kolory beżowe oraz kremowe to kolory ciepłe, a zielenie, błękity, fiolety i szarości to barwy zimne. Nie wszyscy wiedzą jednak jak  użycie wybranej grupy kolorów działa na postrzeganie wnętrza.

1. Dobór temperatury wiodącego koloru ścian wpływa na to, jak postrzegamy daną przestrzeń. Ciepłe barwy zmniejszają ją, czyniąc dane pomieszczenie bardziej przytulnym, natomiast zimne odcienie zwiększają ją optycznie.

2. Kolory mogą też wizualnie przybliżać i oddalać. Ciepłe barwy sprawiają wrażenie bliskich, zimne – oddalonych. Zasada ta dotyczy zarówno ciemnych, jak i jasnych kolorów ścian. Im większe nasycenie ciepłych barw, tym efekt przybliżenia jest wyraźniejszy. W przypadku zimnych jest odwrotnie – im bardziej rozjaśnione, tym wydają się bardziej odległe. Pobudzające, ciepłe kolory ścian sprawdzają się najlepiej w "publicznych" pomieszczeniach w domu, takich jak salon, kuchnia i jadalnia. Kolory ciepłe, nasycone z kolekcji Beckers Designer Colour to np.: Burgundy, Hot Chocolate, Dark Raspberry, Cherry. Z kolei bardziej subtelne lecz ciepłe kolory to np.: Apple, Ceramic, Dolce Vita.

Łączenie kilku ciepłych barw w jednym pomieszczeniu sprawia, że wnętrze staje się przytulne.

Ciepłe wnętrze z motywem cegły na ścianie
Połączenie kolorów Dark Raspberry i Cappuccino.
Otwarty salon w energetycznych barwach
Połączenie kolorów Ceramic i Sailboat.
Salon pomalowany na subtelne kolory, łączy tradycję i nowoczesność.
Połączenie kolorów Almond i Sailboat.

3. Ciepłe, jasne kolory nadają się doskonale do ciemniejszych pokoi z oknami wychodzącymi na północ, ponieważ podnoszą jakość oświetlenia dodając im równocześnie pozytywnej energii.

4. Chłodne kolory ścian pomagają uspokoić zmysły, wyciszyć emocje dzięki czemu idealnie sprawdzają się w sypialni i w pomieszczeniach, które służą do odpoczynku i relaksu.

Dziecięca sypialnia
Kolory Sea Blue i Light Grey w dziecięcym pokoju.
5. Ciemne odcienie zimnych kolorów pomagają stworzyć eleganckie i nowoczesne wnętrze
Sypialnia

Kolor Cleopatra w sypialni.

6. Chłodne odcienie dobrze prezentują się na ścianach w dobrze nasłonecznionych pokojach wychodzących na południe. Zimne kolory pozwolą zrównoważyć dużą ilość światła zza okna. Podczas gdy blade odcienie tworzą spokojny nastrój, tony głębsze dają poczucie luksusu.
Sypialnia w pastelowych odcieniach
Ściany w sypialni pomalowane kolorem Silver Pearl.
jadalnia
Kolory Supernova i Stony Grey.