Jak pomalować salon, jakie kolory wybrać?

Salon, nie bez powodu, nazywany jest sercem domu.  To tutaj odpoczywamy, spędzamy czas z rodziną i przyjaciółmi, czytamy  czy oglądamy telewizję. Z tego względu pomieszczenie to musi być tak urządzone, aby łączyć w sobie wiele funkcji.


Na początek zastanów się, w jaki sposób  Ty i Twoja rodzina korzystacie z pokoju dziennego. Od tego zależy, w jaki sposób powinien zostać urządzony.  Istotny jest także jego rozmiar oraz rozkład okien, które mają wpływ na ilość naturalnego światła w pomieszczeniu. Ważne jest także określenie  nastroju, jaki  ma panować w tym pokoju. Wskazówki przedstawione poniżej  pomogą nadać salonowi odpowiednią atmosferę przy użyciu kolorów.

Stwórz pokój w pokoju

Coraz popularniejszym rozwiązaniem architektonicznym  w domach jest otwarta przestrzeń, w której kuchnia i pokój dzienny są ze sobą połączone. Aby  oddzielić wizualnie powierzchnie o różnych funkcjach i stworzyć "pokój w pokoju", wystarczy odpowiednie użycie kolorów. Przykładem jest wydzielenie jadalni poprzez pomalowanie jej części innym kolorem albo odcieniem niż ten, którym pomalowane są pozostałe ściany. W ten sam sposób można pomalować kącik do czytania, aby wydzielić go od reszty pokoju. Jeśli malujesz kolorami w różnych odcieniach, zacznij od wyboru koloru głównego, a potem dobierz do niego pasujący wariant ciemniejszy i jaśniejszy.
Salon pomalowany na subtelne kolory, łączy tradycję i nowoczesność.
Biały salon z pomysłem

Jasne kolory

Jeśli masz mały pokój dzienny, w którym chcesz stworzyć wrażenie przestronności, pomaluj ściany, sufit i różne elementy drewniane na jasne odcienie. Jeśli na przykład wybierzesz kolor biały, to bardzo ładny efekt da zastosowanie farb o różnym stopniu połysku. Matowe ściany dobrze współgrają z błyszczącym drewnem. Dobre oświetlenie, a w szczególności różne jego rodzaje, są istotne dla podkreślenia nastroju i funkcji pokoju. Spróbuj połączyć różne źródła światła pochodzące z oświetlenia górnego i punktowego, a także blasku świec.

Stonowane kolory

Wolisz mieć ciemniejszy i bardziej przytulny pokój dzienny? Pomaluj go na mocne, lecz stonowane kolory. Dobrze jest wybierać ciepłe barwy, takie jak pomarańczowy czy żółty i materiały jak miedź, mosiądz oraz złoto. Podobnie jak w przypadku jasnych kolorów, dobrze prezentuje się połączenie powierzchni matowych i błyszczących. Korzystnie jest też malować powierzchnie na różne odcienie tego samego koloru. Możesz pomalować ściany jednym odcieniem, części drewniane drugim, a sufit trzecim.

Nie zapomnij o szczegółach

W salonie są ładne elementy drewniane, które chcesz wyeksponować? Pomaluj je na biało lub na inny kolor kontrastujący z kolorem ścian. Jeśli jednak framugi i drzwi są zniszczone, możesz pomalować je na ten sam kolor co ściany, dzięki czemu nie będą się rzucały w oczy. Dobry efekt uzyskasz malując ściany na szary matowy kolor, a części drewniane na taki sam szary odcień, ale z połyskiem. Jeśli wybierzesz jasne, naturalne kolory i materiały do pokoju, to ciekawym rozwiązaniem będzie pomalowanie niektórych elementów na zupełnie inny kolor, który przyciąga uwagę. Może masz dywan lub fotel w kolorze, który szczególnie lubisz? Dokup kilka przedmiotów na pchlim targu i pomaluj je na ten sam kolor. Będą to ładne detale dopasowane do całości wnętrza.

Szukasz pomysłu na kolor ścian?

Zdjęcia ciekawie pomalowanych salonów, kuchni, łazienek, dziecięcych pokojów oraz przedpokojów. Porady aranżacyjne. Pomysłowe rozwiązania do każdego pomieszczenia.