Poradnik malowania

Chcesz samodzielnie przeprowadzić malowanie w swoim domu? Zastanawiasz się jaka farba najlepsza jest na sufity a jaka na ściany?

Przeczytaj nasze porady aby szybko i bezproblemowo przeprowadzić malowanie.

Wybór narzędzia 

Wybór narzędzia malarskiego

Odpowiednia jakość i rodzaj narzędzi malarskich jest nie mniej ważna niż wybór farby. Narzędzia należy dostosować do malowanej powierzchni oraz struktury jaką chcemy uzyskać.

Podczas malowania dużych powierzchni takich jak ściany i sufity najlepiej sprawdzą się wałki malarskie.

Jeżeli mamy gładkie wykończenie ścian i sufitów możemy wybrać wałki z krótkim włosiem (np. Antex marki Anza) . Wałek z krótkim włosiem zapewni gładkie, bardzo eleganckie wykończenie malowanej powierzchni.

W przypadku chropowatego wykończenia powierzchni (np. tynk mineralny zatarty na ostro, tynki dekoracyjne) lepiej sprawdza się wałki z dłuższym włosiem( np. Elon lub Anlon marki Anza) .

Do małych powierzchni np. futryn najlepiej mogą się sprawdzić pędzle malarskie. Najbardziej uniwersalne są pędzle z włosiem mieszanym (syntetyczno - naturalnym) które możemy zastosować zarówno do farb wodorozcieńczalnych jak i rozpuszczalnikowych.

Do farb marki Beckers polecamy stosowanie narzędzi malarskich ANZA.

Zabezpieczenie pomieszczenia 

Odpowiednie zabezpieczenia pomieszczenia przed malowaniem

Przed rozpoczęciem malowania należy w pomieszczeniu za pomocą taśmy oraz folii malarskiej odpowiednio zabezpieczyć powierzchnie, które mogą być narażone na ewentualne zachlapanie farbą (np. podłoga, meble). Bardzo ważne jest aby taśmę malarską usunąć zaraz po zakończeniu malowania nie czekając na wyschnięcie farby.

Przygotowanie podłoża 

Przygotowanie podłoża przed malowaniem

Przed malowaniem nowych podłoży należy je dokładnie odpylić, ewentualne ubytki wyszpachlować i wyrównać. W przypadku renowacji starych powłok, wszystkie słabo przylegające powłoki starej farby usunąć, nierówności i ubytki wyszpachlować i wyszlifować nierówności. Starą powłokę farby dobrze jest przed malowaniem odtłuścić, zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym i odpylić.

Zgodnie z technologią przewidzianą u producenta farby, powierzchnie przed malowaniem należy zagruntować. Farby do gruntowanie ścian i sufitów marki Beckers wyrównują chłonność podłoża, stwarzają lepszą przyczepność dla farby nawierzchniowej i ujednolicają powierzchnie przed finalnym malowaniem.

Polecane produkty

Do czyszczenia ścian wewnątrz pomieszczeń: Do gruntowania ścian:

Beckers Inomhustvätt

Produkt Beckers Designer Primer

Beckers Designer Primer

Beckers Max Primer

Farba Beckers Elegant Grundfärg

Beckers Elegant Grundfärg

 

Malowanie sufitów 

Malowanie sufitów

Pierwszym krokiem jest odpowiednie przygotowanie podłoża, zgodnie z informacjami znajdującymi się na opakowaniu lub w karcie technicznej umieszczonej na www.beckers.pl.

Do malowania sufitów powinniśmy wybierać farby w głębokim macie, ograniczają one odbijanie światła i tworzenie się refleksów. Najlepszym narzędziem do malowania takich powierzchni będzie wałek malarski z przedłużką.

Farbę przed malowaniem trzeba dokładnie wymieszać. Jeżeli remontujemy całe pomieszczenie malowanie zaczynamy od powierzchni sufitu.

Pierwszą warstwę farby na sufit nakładamy równolegle a ostatnią prostopadle do największego źródła światła w malowanym pomieszczeniu, przesuwając się podczas nakładania farby od lewej do prawej strony lub odwrotnie. Po naniesieniu farby na powierzchnię powinniśmy farbę wygładzić w jednym kierunku i dopiero przejść do malowania następnego kawałka sufitu. Łączenia poszczególnych malowanych pól trzeba zawsze wykonywać mokro na mokro (farba na malowanych polach powinna nachodzić na siebie a nie się z sobą tylko stykać). W przypadku dużych sufitów zaleca się malowanie we dwie osoby. Jedna osoba nakłada farbę, druga wygładza w jednym kierunku.

Sufit malujemy w dwóch warstwach ( przy kolorach trudno kryjących może być potrzeba nałożenia dodatkowej warstwy). Bardzo ważne jest żeby pomiędzy warstwami zachować odpowiedni odstęp czasu ok 4-6 h ponieważ farbę można nanosić po odpowiednim doschnięciu poprzedniej warstwy (szczegółowe informacje odnośnie czasu schnięcia znajdziesz na opakowaniu farby).

Polecane produkty

 

Malowanie ścian 

Malowanie ścian

Przygotuj podłoże zgodnie z instrukcją na opakowaniu produktu lub zgodnie z kartą techniczną umieszczoną na www.beckers.pl

Do malowania ścian podobnie jak do malowania sufitów należy użyć wałka malarskiego z przedłużką. Farbę przed malowaniem należy dokładnie wymieszać. Malowanie należy rozpocząć od naroża ściany przesuwając się w lewo lub w prawo. Farbę nakładamy od połowy wysokości ściany żeby ją bez problemu rozprowadzić na całej jej wysokości, nakładając rozprowadzamy w różnych kierunkach z góry do dołu i odwrotnie, delikatnie na boki ale na samym końcu powierzchnie wygładzamy jednym pociągnięciem wałka w jednym kierunku ( z góry do dołu).Trzeba pamiętać że łączenie poszczególnych pól powinno być mokre na mokre(farba na malowanych polach powinna nachodzić na siebie a nie się z sobą tylko stykać).

Tak jak w przypadku sufitów, ściany malujemy w dwóch warstwach ( przy kolorach trudno kryjących może być potrzeba nałożenia dodatkowej warstwy). Bardzo ważne jest żeby pomiędzy warstwami zachować odpowiedni odstęp czasu ok 4-6 h ponieważ farbę można nanosić po odpowiednim doschnięciu poprzedniej warstwy (szczegółowe informacje odnośnie czasu schnięcia znajdziesz na opakowaniu farby).

W przerwie malowania narzędzia malarskie najlepiej owinąć szczelnie folią aby nie wyschła pozostała na nich warstwa farby.

 

Polecane produkty

Produkty w gotowych kolorach: Produkty przeznaczone do barwienia w komputerowym systemie barwienia:
  GŁĘBOKO MATOWE MATOWE SATYNOWE

Farba Beckers Designer Colour

Beckers Designer Colour

 

 

Beckers Designer Väggfärg Helmatt [5]

Beckers Designer Väggfärg Matt [7]

Farba Beckers Designer Kitchen & Bathroom

Beckers Designer Kitchen and Bathroom

Farba Beckers Elegant Väggfärg Helmatt [4]

Beckers Elegant Väggfärg Helmatt [4]

 

Farba Beckers Elegant Väggfärg Matt [7]

Beckers Väggfärg Matt [7]

Farba Beckers Designer White

Beckers Designer White

 

 

 

 

 

 

Szablony malarskie 

Malowanie z użyciem szablonów malarskich

Użycie szablonów malarskich to bardzo łatwy sposób na nadanie wnętrzu indywidualności. Wzór za pomocą szablonu można wykonać w bardzo łatwy sposób a efekt może być oszałamiający.

Wymalowania przy użyciu szablonów wykonujemy na wcześniej pomalowanej powierzchni ścian. Szablon przyklejamy do wyschniętej powierzchni zgodnie z jego przeznaczeniem i w zależności od rodzaju szablonu. Najlepiej jak powierzchnia ściany jest gładka wtedy umożliwi nam dokładne przyklejenie i unikniemy tworzenia się pod szablonem podcieków. Farbę lub bejce dekoracyjną na szablon możemy nakładać za pomocą wałka, gąbki, pędzla w zależności od oczekiwanego efektu i rodzaju szablonu. Należy pamiętać aby odkleić szablon od ściany bezpośrednio po malowaniu.

 

Polecane produkty

Produkty w gotowych kolorach: Produkty przeznaczone do barwienia w komputerowym systemie barwienia:
  GŁĘBOKO MATOWE MATOWE SATYNOWE

Farba Beckers Designer Colour

Beckers Designer Colour

 

Beckers Designer Väggfärg Helmatt [5]

Beckers Designer Väggfärg Helmatt [5]

Beckers Designer Väggfärg Matt [7]

Beckers Designer Väggfärg Matt [7]

Beckers Designer Kitchen and Bathroom

Beckers Designer Kitchen and Bathroom

Beckers Elegant Väggfärg Helmatt [4]

Beckers Elegant Väggfärg Helmatt [4]

 

Beckers Elegant Väggfärg Matt [7]

Beckers Väggfärg Matt [7]

 

Kuchnia i łazienka 

Produkty najlepsze do kuchni i łazienek

Kuchnie i Łazienki to pomieszczenia szczególne, które wymagają stosowania odpowiednich produktów. Ściany w takich pomieszczeniach narażone są na częstszy kontakt z wodą, rozwój grzybów a także liczne zabrudzenia. Dlatego ważne jest aby użyta farba była przystosowana do malowania tak wymagających powierzchni a powłoka po malowaniu umożliwiała jej łatwą pielęgnację. Stosując odpowiedni produkt sprawisz, że twoje pomieszczenia będą wyglądały czysto i świeżo przez długie lata.

 

Polecane produkty

 

Po zakończeniu malowania 

Po zakończeniu malowania

Nie należy wylewać pozostałej farby do kanalizacji. Jeżeli farbę pozostałą pomalowaniu chcesz przechować należy ją szczelnie zamknąć aby do opakowania nie dostawało się powietrze.

Aby narzędzia malarskie posłużyły Ci przy następnych pracach malarskich dokładnie je wyczyść a następnie osusz.

Znajdź sklep


Jak malować

Chcesz samodzielnie przeprowadzić malowanie w swoim domu? Zastanawiasz się jaki produkt wybrać? Przeczytaj nasze porady, a poznasz odpowiedzi na najczęstsze pytania, które pojawiają się przy okazji remontu.  

 szkoła malowania

Wałek, pędzel